You are currently viewing Sve o fluoritu

Sve o fluoritu

Fluorit je mineralna forma kalcijum fluorida. Pripada mineralima halida. Kristalizuje se u izometričnom kubičnom habitusu, iako oktaedarski i složeniji izometrični oblici nisu retki.

Fluorit je šaren mineral u vidljivom i ultraljubičastom svetlu, sa ukrasnim i lapidarnim upotrebama u kamenu.

Hemijska formula: CaF₂

Specifična težina: 3.175–3.184; do 3.56 ako sadrži visok nivo retkih elemenata.

Tvrdoća po Mosovoj skali: 4

Boje fluorita

Fluorit dolazi u širokom spektru boja i stoga je nazvan “najšarenijim mineralom na svetu”. Sve boje duge u raznim nijansama zastupljene su uzoracima fluorita, zajedno sa belim, crnim i kristalima bez boje. Najčešće boje su ljubičasta, plava, zelena, žuta ili bezbojna.

Ogreb fluorita

Trag fluorita je beli zato što je to prava boja praha minerala. Primećene primese u mineralnom uzorku koje uzrokuju boju ili ton su tako beznačajne u odnosu na stvarni sadržaj minerala da nisu vidljive kada su usitnjene.

Fluorescencija fluorita

Pojava ‘fluorescencije’ nazvana je po fluoritu 1852. godine, budući da je jedan od prvih fluorescentnih minerala koji su bili proučavani. Fluor element je takođe dobio ime po fluoritu. Fluor je bitna komponenta u hemijskom jonu fluorida. Fluorit često pokazuje fluorescentnost pod ultraljubičastim UV svetlom.

Veruje se da je fluorescencija rezultat primesa itrijuma ili drugih vrsta organske materije unutar kristalne rešetke. Boja vidljivog svetla koje se emituje kada fluorit fluorescira zavisi od mesta sa kojeg je uzorak prikupljen.

Boje fluorescentnog fluorita su izuzetno promenljive, ali plava je tipična boja; žuta, zelena, crvena, bela i ljubičasta su druge fluorescentne boje. Neki uzorci pokazuju različite boje pod dugim i kratkim talasima ultraljubičastog svetla istovremeno.

Upotreba fluorita

Fluorit se koristi industrijski kao talog za topljenje i u proizvodnji određenih stakala i emajla. Najčistije klase fluorita su izvor fluorida za proizvodnju fluorne kiseline, koja je međuproizvod većine finih hemikalija koje sadrže fluor.

Najređa boja fluorita

Ljubičasta ili ljubičasta je klasična boja fluorita, često se takmiči sa ametistom u bogatstvu nijansi. Plavi fluorit je prilično retak i kolekcionari ga traže. Sjajno žuta boja je takođe veoma retka. Roza, crna i bezbojna su najređe boje fluorita.

Nalazišta fluorita

Na mnogim lokalitetima širom sveta pronalaze se nalazišta fluorita. U Argentini, Austriji, Kanadi, Kini, Engleskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Meksiku, Maroku, Mjanmaru (Burma), Namibiji, Rusiji, Španiji, Švajcarskoj i Sjedinjenim Američkim Državama, neki od najznačajnijih nalaza mogu se naći.

Na fotografijama je uzorak iz GemHunters kolekcije, sa lokaliteta Choir, Gobi Desert, Mongolia. Još neke od naših uzoraka fluorita možete pogledati na GH sajtu Minerali.rs!