You are currently viewing Razlika između minerala i mineraloida

Razlika između minerala i mineraloida

Mineral

Mineral je prirodno hemijsko jedinjenje, obično u kristalnom obliku i abiogenog porekla (nastalo van životnih procesa). Mineral ima određeni hemijski sastav, dok stena može biti skup različitih minerala ili mineraloida.

Minerali se razlikuju po hemijskim i fizičkim svojstvima. Razlike u hemijskom sastavu i kristalnoj strukturi prave razliku u vrstama minerala, što je određeno geološkim okruženjem minerala pri formiranju. Promene u temperaturi, pritisku ili masi stene mogu izazvati promene u njenim mineralima.

Minerali se mogu opisati putem različitih fizičkih svojstava, koja su povezana sa njihovom hemijskom strukturom i kompozicijom. Uobičajene karakteristike uključuju kristalnu strukturu i oblik, tvrdoću, sjaj, boju, ogreb,lomljivost, cepanje, specifičnu težinu, magnetizam, ukus ili miris, radioaktivnost i reakciju na kiselinu. O tome na koje sve načine možete identifikovati minerale, možete pročitati na ovom linku!

Mineraloid

Mineraloid je supstanca slična mineralu koja ne pokazuje kristalnost. Na primer, opsidijan je amorfno staklo, a ne kristal. Džet je nastao od trulog drveta pod izuzetnim pritiskom. Opal je još jedan mineraloid zbog svoje nekristalne prirode. Biser, koji se neki smatraju mineralom zbog prisustva kristala kalcijum-karbonata unutar njegove strukture, pre bi se mogao smatrati mineraloidom jer su kristali vezani organskim materijalom i nema određenog odnosa komponenti.

Primeri:

  • Ćilibar, nekristalna struktura, organska
  • Džet, nekristalna priroda, organski (veoma kompaktni ugalj)
  • Lehatelierit, gotovo čisto staklo silicijuma
  • Limonit, mešavina oksida i hidroksida gvožđa
  • Živa, tečna (važeće ime minerala prema IMA/CNMNC)
  • Opsidijan, vulkansko staklo – nekristalna struktura, staklo bogato silicijum-dioksidom
  • Opal, nekristalni hidrirani silicijum-dioksid (važeće ime minerala prema IMA/CNMNC)
  • Biser, organski proizvodni karbonat