You are currently viewing Preko 100 miliona karata dijamanata godišnje

Preko 100 miliona karata dijamanata godišnje

Dijamanti su popularni dragulji okruženi popularnim zabludama. Od antike do 2015. godine, oko 4,5 milijardi karata dijamanata je iskopano sa površine Zemlje. Iako marketinški sugeriše da su dijamanti retki, proizvodnja i srodne prodajne tendencije širom sveta ukazuju na suprotno.

Tokom poslednja dva veka, globalna proizvodnja dijamanata je prosečno iznosila 134,6 miliona karata godišnje, što je ukupna proizvodnja koja je premašila ono što je prethodno bilo proizvedeno prema prvim zapisima o proizvodnji dijamanata do 1993. godine. Osim toga, analitičari industrije predviđaju da će proizvodnja dijamanata porasti na oko 141 milion karata do 2025. Godine.

Globalno tržište dijamanata se definiše proizvodnjom i prodajom sirovih dijamanata. Sirovi dijamanti se eksploatišu u 25 zemalja – ekskluzivna grupa kojom dominiraju afričke zemlje – iako je 93% globalne proizvodnje dijamanata koncentrisano u samo sedam zemalja: Rusija, Bocvana, Demokratska Republika Kongo (DRK), Australija, Kanada, Južna Afrika, Angola, Zimbabve i Namibija.

Bocvana i Rusija su dva najveća proizvođača; zajedno drže otprilike polovinu svetske proizvodnje. Australija, Angola, Namibija i Kanada čine veći deo ostatka proizvodnje. Zapravo, četiri kompanije kontrolišu oko 65% tržišta: De Beers, ruski proizvođač Alrosa, i raznovrsne rudarske kompanije BHP Billiton i Rio Tinto. Samo De Beers kontroliše oko 35% tržišta, dok Alrosa ima oko 20%.

Danas postoji samo oko 20 velikih dijamantskih rudnika u svetu. A velika opskrba je još ređa – samo 11 rudnika čini 62% svetske proizvodnje dijamanata prema karatima! I postaju još ređi. Poslednji veliki dijamantski rudnik je otkriven u Zimbabveu 1997. godine. Bez obzira na veličinu rudnika, morate da pomerite mnogo stena da biste došli do vrlo malog broja dijamanata.

Proizvodnja varira po rudniku, ali “najbogatiji” rudnik na svetu – rudnik Jwaneng u Bocvani – mora da pomeri tonu stena da bi dobio 1,4 karata sirovih dijamanata, u proseku. Taj rudnik pomeri 8 miliona tona stena godišnje i prodaje sirove dijamante za prosečno 134 dolara po karatu. To je 1,5 milijardi dolara prihoda, od samo jednog rudnika. I ostvaruje marže profita od 24%.

Da li su dijamanti zaista retki?

Dijamanti su najtvrđi materijal koji se nalazi na Zemlji. Odolevaju ogrebotinama bolje od bilo čega drugog. Osim toga, nemaju nikakve druge jedinstvene osobine. Svi dragoceni materijali su retki. Oni čine samo maleni deo Zemlje. Međutim, dijamanti zapravo spadaju među najčešće dragulje. Naučnici veruju da se kvadrilioni tona dijamanata nalazi duboko ispod površine zemlje. To uopšte nije retko. Međutim, do ovih kvadriliona dijamanata ne možemo da dođemo.

Samo vrlo mala količina ovih miliona karata je pogodna za nakit. Samo mali procenat je dovoljno dobar da završi u prstenu na vašem prstu. Ili u ogrlici na koju ciljate. Ovi visokokvalitetni dijamanti su retki.

Osim činjenice da su visokokvalitetni dijamanti vredni jer su retki, postoji još jedna vrlo bitna stavka. Visokokvalitetan zanatski rad igra ogromnu ulogu. Fasetirani dijamanti vrede mnogo više od sirovih dijamanata. Dakle, ne plaćate samo za materijal (ugljenik), već i za zanatski rad. Može biti da nije iznenađenje da dobar zanatski rad košta više od lošeg poliranja. Zbog toga se sečenje dijamanta takođe znatno odražava na cenu.