Mineralni uzorak koji se nalazi u kolekcijama već 175 godina ispostavio se kao jaje dinosaurusa, prikupljeno mnogo pre nego što su prvi put jaja dinosaurusa uopšte naučno prepoznata. Ono je potencijalno jedno od prvih potpuno sačuvanih jaja ikada pronađenih.
Godine 1883. registrovan je uzorak ahata u Mineraloškoj kolekciji Prirodnjačkog muzeja u Londonu.
Sakupljen u centralnoj Indiji, mineral koji ima oko 15 centimetara u prečniku bio je primetan zbog svoje gotovo savršeno sferne forme i prelepog svetloroze-belog prugastog unutrašnjeg sloja. Međutim, do nedavno se nije smatralo da uzorak ima veći značaj.
Zbog svoje estetske lepote, ahat je 2018. godine izabran da bude izložen u Muzeju u sobama za članov. Ali tek nekoliko meseci kasnije, kada je Robin posetila sajam minerala u Francuskoj, shvatila je važnost ovog uzorka.
“Dok sam se razgledala na sajmu, prodavac mi je pokazao agatizirano jaje dinosaurusa, koje je bilo sferično. Imalo je tanku koru i tamni ahat u sredini”, priča Robin. “To je bio trenutak kada mi je sinulo: ‘Čekaj malo, to mnogo liči na ono što smo upravo izložili u Muzeju!'”
Uzbudila se zbog ovog nagoveštaja, Robin je odnela mineralni uzorak stručnjacima za dinosauruse u Muzeju, profesoru Paulu Barrettu i dr. Susannah Maidment. Pri detaljnijem pregledu, oboje su se složili da uzorak ima otprilike pravu veličinu i oblik, i da tanki sloj oko ahata izgleda kao ljuska.
Robin je odlučila da prati poreklo uzorka. Otkrila je da ga je sakupio Charles Fraser, koji je živeo u Indiji između 1817. i 1843. godine. Ovi datumi su značajni. To znači da je uzorak sakupljen najmanje 80 godina pre nego što su jaja dinosaurusa prvi put naučno prepoznata. Potencijalno pre nego što je čak postojala i reč “dinosaur”.