Meteorit je kamen iz svemira. On započinje kao deo većeg objekta, poput asteroida ili komete, koji se raspadne. Kada jedan komad padne prema Zemlji, trenje sa atmosferom ga zagreva, čineći da svetli, a većina tog komada često izgori pre nego što stigne do tla. Ova svetleća staza na nebu poznata je kao meteor ili “zvezda padalica”. Međutim, neki delovi su dovoljno veliki i čvrsti da prežive i padnu na površinu Zemlje kao meteorit.
Većina meteoroida potpuno izgori pre nego što stigne do tla, ali neki veći prežive i postanu meteoriti. Meteoriti mogu biti različitih veličina, od sićušnih kamenčića do velikih stena. Najveći meteorit ikada pronađen na Zemlji je Hoba meteorit u Namibiji, koji teži oko 60 tona.
Kada meteorit uđe u Zemljinu atmosferu, zagreva se zbog trenja sa molekulima vazduha. Ovo zagrevanje može uzrokovati da se meteorit raspadne, stvarajući meteorsku kišu. Ako je komad meteorita dovoljno velik da preživi svoj put kroz atmosferu, sleteće na površinu Zemlje.
Značaj meteorita
Meteoriti nam mogu pružiti dragocene informacije o formiranju našeg Sunčevog sistema. Oni su jedni od najstarijih stena u postojanju i mogu sadržati tragove o sastavu asteroida, kometa i drugih planeta. Zbog toga su meteoritima naučnici veoma zainteresovani, jer mogu otkriti mnogo o svemiru i našoj galaksiji.
Jednostavna definicija
Meteorit je kamen koji potiče iz svemira i preživljava prolaz kroz Zemljinu atmosferu kako bi stigao do tla. To je komad vanzemaljskog materijala koji je pao na Zemljinu površinu. Meteoroidi su mali objekti u svemiru; meteori su svetleće staze koje vidimo na nebu kada meteoroidi izgore u Zemljinoj atmosferi; a meteoriti su oni koji uspeju da stignu do tla.
Na fotografiji je obrađeni meteorit Muonionalusta, iz kolekcije GemHunters.rs.
Muonionalusta meteorit je jedan od najstarijih meteorita ikada pronađenih, star oko 4,5 milijardi godina. Otkriven je u severnoj Švedskoj, blizu arktičkog kruga, u oblasti Muonionalusta, po kojoj je i dobio ime. Ovaj meteorit je gvozdeni, što znači da je uglavnom sastavljen od gvožđa i nikla, a karakterističan je po svojim impresivnim Videmanštetenovim šarama – jedinstvenom kristalnom uzorku koji nastaje hlađenjem metala u svemiru. Muonionalusta je važan zbog svoje starosti i retke strukture, i često se koristi u izradi nakita i kolekcionarskih predmeta, a naučnici ga proučavaju kako bi bolje razumeli formiranje Sunčevog sistema.